This post has already been read 690 times!
Aleksander Kaszowski: jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; współzałożyciel i były Grotmaszt Bractwa Kaphornowców.
Urodził się 26 grudnia 1935 r. w Poznaniu, zmarł 17 lipca 2017 r.; ukończył Politechnikę Gdańską jako magister inżynier mechanik; od roku 1964 związany z Bydgoszczą; długoletni dyrektor, zarządca i prezes zarządu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Bydgoszczy.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1996), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, oraz wieloma innymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi; Zasłużony Kolejarz RP; dwukrotnie wyróżniony Medalem Prezydenta Miasta.
Uprawia żeglarstwo od 1948 roku, zaś od 1969 roku jest kapitanem jachtowym (patent nr 300); organizator i twórca żeglarstwa morskiego w Bydgoszczy; w roku 1964 zorganizował Sekcję Żeglarstwa Morskiego przy klubie KKS Brda, obecnie działającą przy klubie Bydgostia; z jego inicjatywy zostaje wybudowany pierwszy bydgoski jacht oceaniczny Euros; również jemu zawdzięcza się powstanie kolejnych jachtów: Zentka i Solanusa; jego wychowankiem jest, między innymi, sławny bydgoski kapitan Bronisław Radliński.
W roku 1968 był I oficerem na Eurosie, który pod dowództwem kapitana Wojciecha Orszuloka po raz pierwszy w historii żeglarstwa światowego opłynął Islandię.
W roku 1970 poprowadził Eurosa przez cieśninę Pentland Firth; przejście pod żaglami, bez silnika, w czasie prądu syzygijnego było to również pierwsze przejście w historii światowego żeglarstwa.
W roku 1971 w samotnym rejsie na Eurosie bez samosteru i silnika, dwukrotnie przeszedł Cieśniny Duńskie; ten wyczyn nigdy nie został powtórzony.
W roku 1973 poprowadził Eurosa wokół Przylądka Horn; mimo dwóch tygodni ciężkich sztormów była to próba udana i 25 – ta w ciągu całej historii żeglarstwa światowego.
W roku 1977 poprowadził Eurosa na Spitsbergen; na tym arktycznym archipelagu Euros był trzecim polskim jachtem.
Za te osiągnięcia wyróżniono go dwukrotnie Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, trzykrotnie nagrodami Rejs Roku i jednym wyróżnieniem tej nagrody.
współautor:
Kaszowski A., Urbanyi Z., Eurosem na Horn, Gdańsk 1975
Kaszowski A., Urbanyi Z., Polskie jachty na oceanach, Gdańsk 1981
Kaszowski A., Urbanyi Z., Sztormy, lody i powroty, Bydgoszcz 1988
autor:
Kaszowski A., Kaphornowa Siódemka, Warszawa 1979
Kanaka z trzeciej wachty
Nawigacja dla żeglarzy
Autor dwukrotnie został laureatem Nagrody im. Leonida Teligii za najlepszy utwór propagujący żeglarstwo.
Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego (1970); kapitan Aleksander Kaszowski oprócz innych honorowych odznaczeń jest również: honorowym członkiem International Association of Cape Horner, Bydgoskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, RTW Bydgostia Kabel i Honorowym Komandorem Sekcji Zeglarskiej RTW Bydgostia.
W 2002 roku, na zebraniu założycielskim Kujawsko – Pomorskiego Kolegium Kapitanów Jachtowych, w uznaniu zasług i osiągnięć, kapitanowi Kaszowskiemu powierzono godność Kapitana Seniora. W roku 2006 Wojewoda Kujawsko-Pomorski wręczył mu Honorową Nagrodę Za wybitne osiągnięcia żeglarskie na morzu; w roku 2007 Zarząd Polskiego Związku żeglarskiego w uznaniu dokonań dla rozwoju i popularyzacji żeglarstwa przyznał kapitanowi Kaszowskiemu Medal Za szczególne zasługi dla żeglarstwa polskiego. Jest laureatem Międzynarodowej Nagrody Conrady 2011 Indywidualności Morskie.
wyprawy polarne:
1968 – Eurosem dookoła Islandii; funkcja: I oficer, kapitan: Wojciech Orszulok
1977 – Eurosem na Spitsbergen; funkcja: kapitan
źródło:
http://www.tawernaskipperow.pl/z-historii-polskiego-jachtingu-aleksander-kaszowski,1889,artykul.html
This post has already been read 690 times!